4.C a svátek sv. Martina

Letošní svátek připadl na pondělí, rozhodli jsme se vytvořit k tomuto dni projekt a připomenout si tradice, které jsou s tímto svátkem spojené. První hodinu žáci 4.C společně s vyučujícím vyrazili ještě pěkně za šera na lampiónový průvod, který vedl od školy podél řeky a zpět.

Ptáte se, proč lampiónový průvod v onen den?

"Lampiónový průvod má pravděpodobně svůj původ v germánském pochodu s loučemi. Na mnoha místech je dnes oblíbený lampionový světelný průvod spojený s tradicí oslavy svatého Martina. „Na svatého Martina, kouří se nám z komína“ a "Svatý Martin přijíždí na bílém koni", jak říká pranostika, protože právě do těchto dní spadá začátek zimního času. Není tedy vůbec nesnadná představa, že si lidé v průběhu času spojili oblíbený svátek také s oblíbeným průvodem loučí, potažmo s průvodem lampiónovým, který rozsvětlí brzké stmívání."

Po návratu do třídy probíhala další část projektu o hodině čtení a pracovních činností. Každý žák obdržel pracovní listy a komiks s legendou o sv. Martinu. Během práce s textem se žáci dozvěděli, kdo byl svatý Martin (Voják, který se s žebrákem podělil o svůj plášť. Později se stal biskupem a pobýval ve Francii.). Po přečtení legendy vyplňovali děti odpovědi na otázky, které vycházely z četby. Dále jsme si s žáky četly následující legendy:

Legendy s husou o sv. Martinu.

Jedna vypráví o tom, že husy tehdy Martina moc rušily při kázání, až je nechal za trest upéct. Jiná zas vypráví o tom, že se Martin krátký čas ukrýval mezi husami, protože ze skromnosti nechtěl být jmenován biskupem.

Bavili jsme se o pranostikách, vysvětlili jsme si, co pranostika znamená. I k tomuto dni se jich několik váže. Nejznámější je ta, že Martin přijíždí na bílém koni. Znamená to, že v době, kdy tento světec má svátek, většinou začíná padat první sníh a přebírá svou vládu zima. Další je "Martinův led, bude vodou hned.", atd.

Ať tak nebo jinak, se svátkem svatého Martina je zkrátka spojena i svatomartinská husa a ochutnávka prvního vína. Svatý Martin je ochráncem vojáků a vinařů.

Žáci si projektové hodiny užili, luštili kvízy, doplňovali do textu i/y, malovali, vysvětlili si pro ně nový pojem vitráž. Pěknou vzpomínkou na tento den jsou jejich pracovní listy.

Samým závěrem přijel Martin na bílém koni a obdaroval žáky martinským rohlíkem.

školní zpravodaj / 27.lis 2019 M. Hanzalová

Veřejný profil zadavatele | MŠMT | RVP | 26.4.2024