Projektový den „Naše Posvícení“

V rámci mezinárodní kampaně Food Right Now – Postavme se hladu připravované společností Člověk v tísni, se dne 16. 10. 2013 na Světový den výživy konal na naší škole projektový den „Naše Posvícení“. Tématem projektu byla chudoba ve světě a s tím spojená problematika hladu, kterým trpí stále více obyvatel Země. Cílem projektu bylo tedy podpořit spotřebu lokálních potravin, kterou alespoň trochu můžeme snížit zatížení zemí ohrožených chudobou a hladem.

V tento den se ve školní jídelně podávalo menu z našich regionálních surovin. Jako první jídlo bylo nabízeno „Vodňanské kuře se zeleninou, kuskus a koláč“, jako druhé menu byla připravena „Jihočeská sekanina s bramborem a mrkvovým salátem“.

Doprovodnou akcí byly pak výstupy žáků druhého stupně. Žáci devátých ročníků si pro osmé ročníky připravili zajímavé prezentace na téma hlad ve světě. Dále se konala malá výstava nutričně správných jídelníčků z regionálních potravin žáků 8. ročníků, kteří si také v rámci „Domácnosti“ vyzkoušeli připravit jídlo v hodnotě 20,- Kč, což je finanční částka, kterou 14% obyvatel Země má na jeden den stravování. Žáci sedmých ročníků byli seznámeni s ekonomickým chodem domácnosti v rámci Občanské výchovy a věnovali se tématu plýtvání potravin. Šesté a páté ročníky navrhovaly „placky“ proti hladu. Z těchto placek bude vybrána ta nejvíce povedená, která bude umístěna do jednotlivých tříd, aby nám stále připomínala, jakým závažným problémem hlad ve světě je.

školní zpravodaj / 20.říj 2013 Loudová

Školní zpravodaj 1. stupeň