INTERNET

Internet patří podobně jako např. elektřina, automobily nebo telefony k součásti běžného vybavení, bez kterého si nedovedeme představit všední den. Je to proto, že výrazně šetří čas, prosředí a peníze.

Co se stihne odehrát za 60 sekund?

Zdroj: Qmee

Co je to internet?

Internet je počítačová síť.

Počítačová síť je propojení počítačů. Díky vzájemnému propojení si počítače mohou mezi sebou rychle vyměňovat data (informace). Propojení funguje buďto pomocí kabelů (drátů) nebo bezdrátově na dálku - Wi-Fi (wireless fidelity).

V roce 2019 oslaví internet 50 let své existence. Internet využívá polovina lidí na této planetě - tzn. je propojeno 3,8 miliard uživatelů.

Česká republika se k internetu připojila 13. února 1992. Nyní u nás využívá internet 88 ze 100 lidí. (Evropský průměr je 80 ze 100.) Uvedené údaje jsou k 30. červnu 2017. Zdroj: http://www.internetworldstats.com

Internet nemá žádné sídlo ani majitele. Fuguje na základě vzájemné dohody připojených zemí.

pavouk

Připojení k internetu 1979

Going online like it's 1979! from r/retrobattlestations

Co tvoří internet?

internet scheme

Počítače v internetové síti mají 2 základní úlohy. SERVERY informace poskytují nebo řídí, UŽIVATELÉ informace užívají a starají se o jejich výrobu a šíření. Servery jsou mezi sebou propojené tak, aby existovala cesta ke každému místu.

Kromě počítačů je v síti mnoho různých zařízení, která se starají o přenos informací. Například routery.

Opravdu velká počítačová síť

Kontinenty jsou mezi sebou propojeny pomocí podmořských kabelů.

mapa mořských kabelů

Průřez podmořského kabelu

submarine cable

Video - pokládání kabelu

Jak funguje internet?

Neslavnější animovaný film, který skvěle zachycuje principy a funkčnost počítačové sítě. Nahlědněte do kabelů a součástek, jak by to vypadalo, kdyby získaly signály tvar.

VY_32_INOVACE_369_CO_JE_INTERNET
[CZ.1.07/1.4.00/21.2531]

Internetové stránky

Informace se nejčastěji předávají ve formě internetových stránek což jsou soubory s příponou  html. Internetová stránka je kombinace obrázků a textu. Stránky se mohou propojovat pomocí odkazů (linků). Právě tento vynález, který umožnil snadnou a přehlednou dostupnost udělal z internetu mocný a efektivní nástroj pro sdílení informací.

ukázka html

Internetová stránka je graficky upravený text v kombinaci s obrázky. Pomocí značek (HTML) se zapisují instrukce jak a kde se má co zobrazit. Přidávají obrázky, videa atd. O výsledné zobrazení se postará internetový prohlížeč.

Kód, který tvoří stránky je volně přístupný. Zobrazit si jej můžeš například stisknutím klávesové zkratky Ctrl + U.

HTML

I ta graficky nejsložitější stránka je tvořena z značkovacími příkazy html. Fungování je jednoduché. Text se obklopí příkazem, který řekne co se má s textem udělat.

Ukázka několika značek HTML

<h1>nadpis<p>odstavec
<b>tučný text<a>odkaz
<img>obrázek <li>položka seznamu

Internetový prohlížeč

Internetový prohlížeč je program, který umí pracovat se soubory, kterými se po internetu přenáší informace. Kromě internetových stránek jako takových (textové soubory s příponou .html), umí prohlížeč přehrát zvuk nebo prohlédnout obrázek či video.

Prohlížeč umožňuje zadat internetovou adresu, pod kterou se stránky nachází.

panel pro zadání internetové adresy

Současné prohlížeče:

VY_32_INOVACE_370_WEB_STRANKY
[CZ.1.07/1.4.00/21.2531]

Internetový vyhledávač

Je obvykle na pohled velmi jednoduchá internetová stránka. Dokáže však velmi důmyslné věci. Umí vyhledat informaci na stránkách (adresách) o kterých nevíme. Pro naše zeměpisné šířky je asi nejlépe vybaveným vyhledávačem americký: GOOGLE.cz

Do pole pro vyhledávání zadáváme slova,
o kterých si myslíme,
že se budou nacházet u hledané informace.

Vyhledávač jako výsledek hledání ukazuje naše slova společně se slovy, která jsou vedle nich. To proto, abychom si udělali představu o tom v jaké souvislosti se na stránkách vyskytují.

google výsledek dotazu

Jak funguje internetový vyhledávač?

Google search - detailněji

VY_32_INOVACE_380_VYHLEDAVANI
[CZ.1.07/1.4.00/21.2531]

Internet a životní prostředí

internet životní prostředí - infografika

Přestože počítače, které jsou nezbytné pro chod internetu:

 • Vyžadují neustálý přísun elektrické energie,
 • vyrábí přebytečné teplo, které je třeba odvádět (chladit),
 • po čase je třeba je obnovovat (neustále vyrábět nové),
 • pro jejich výrobu jsou potřeba vzácné kovy (problematická těžba),
 • jsou vyráběny z materiálů, které nejsou recyklovatelné.

Šetří obrovské množství jiných typů energií, materiálů a zdrojů. Jen těžko si představíme konkrétní hodnoty:

 • Množství papíru, který nebylo potřeba vyrobit,
 • ušetřené množství chemikálií z věcí, které nebylo potřeba vytisknout
 • ušetřené množství pohonných hmot a času z cest, které nebylo potřeba uskutečnit,
 • množství energie, ušetřené díky řešení prostřednicvím e-mailu na místo převozu zprávy,
 • a další...

VY_32_INOVACE_376_CENA_INFORMACE
[CZ.1.07/1.4.00/21.2531]

Wikipedie

wikipedia úvod

Wikipedia je na internetu poměrně ojedinělý projekt. Autor Jimmy Wales rozvíjí od roku 2001 nezávislou encyklopedii, která zdarma slouží všem lidem po celém světě.

Nezávislá encyklopedie

Příspěvky - články do wikipedii může vkládat v podstatě každý. Tlačítko editovat nabízí možnost přidávat a měnit obsah. Autory se tak stávají lidé z celého světa.

wiki editace

Navržené úpravy a změny schvaluje komise. Ta prověří zda se nejedná o podvodné zásahy. Tato komise pracuje obvykle zdarma a tvoří ji odborníci z mnoha oborů.

Provoz internetového serveru stojí určité peníze. Je potřeba také několik zaměstnanců starajících se o technické zázemí a bezproblémový chod. Navíc si Wikipedie zakládá na tom, že je bez reklamy. Tím pádem nemá žádné příjmy z komerčních sfér. Čímž se snaží zajistit objektivitu a neutrální postoj. Neprosazovat ničí zájmy, neboť jak říká známé přísloví Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

Wikipedie je mezinárodní

V tuto chvíli (2018) bychom ve Wikipedii napočítali: více než 46 526 000 článků ve více než 270 jazycích.

Články v jednotlivých jazycích vznikají nezáviske na sobě. Nejedná se tedy o automatické překlady. Proto se na jedno téma můžeme dozvědět více informací pokud nahlédneme do jiné jazykové verze.

Naše Wikipedie

Dokážeš zjistit, kolik článků na Wikipedii je v našem jazyce?

Jaký je počet ve srovnání našim sousedy?

Wikimedia

Wikimedia je sekce Wikipedie zaměřená na sdílení mediálních souborů - obrázků, videa a zvuku. V tuto chvíli (2018) nabízí k použití více než 48 000 000 kvalitních souborů. Vše je přehledně evidováno a nabízeno pod hlavičkou Wikimedia Commons.

Materiály sem dobrovolně přidávají sami uživatelé, obvykle se svolením je dále používat a šířit. wikimedia obráezk detail

Autoři navíc obvykle poskytují zdroje v růzých variantách. Například rozlišeních (rozměrech). Často včetně původního - originálního zdroje v co nejlepší kvalitě.

Wikipedia a autorský zákon

I na Wikipedii se vztahuje autorský zákon. Existuje zde několik tipů licencí. Tedy podmínek, za jakých je možné využít obsah pro své účely. Zde je kompletní přehled.

Přehled projektů Wikipedie

logo Wikipedie logo Wikizdroje logo Wikicitáty logo Wikiknihy logo Wikicesty
Wikipedie Wikizdroje Wikicitáty Wikiknihy Wikicesty
Otevřená encyklopedie Volně dostupné dokumenty Sbírka citátů Volně dostupné knihy a manuály Otevřený cestovní průvodce
logo Wikizpráv logo Wikiverzita logo Wikidruhy logo Wikidata logo Wikimedia Commons
Wikizprávy Wikiverzita Wikidruhy Wikidata Commons
Otevřené zpravodajství Volně dostupné vzdělání Adresář biologických druhů Svobodná databáze vědomostí Sdílená sbírka médií

VY_32_INOVACE_372_WIKIPEDIE
[CZ.1.07/1.4.00/21.2531]

Mapy na internetu

Několik internetových serverů nabízí internetové stránky, jejichž obsahem jsou interaktivní mapy. Interaktivní proto, že se nejedná pouze o obrázky, ale funkční systém nabízející řadu funkcí.

Mapu české replubliky nabízí nejdetailněji zpracovanou server mapy.cz (od společnosti Seznam).

Mapu celého světa pak nabízí společnost Google na serveru maps.google.com Tato mapa je zcela unikátní tím, že kromě klasického mapového pohledu nabízí službu Street View. Společnost vyslala do celého světa několik set aut, které fotili své okolí. Výsledekje pak poskládaný do realistické mapy.

google street view car
zrdoj: endthelie.com

Mapa tedy nabízí pohled, který by se nám naskytl, pokud bychom místo přímo navštívili. Jaké výhody tato funkce přináší?

guadalupe Peru

Novou službou je záznam míst, která jsou přístupná pouze pěšky. Dobrovolníci se vydávají na tato místa se záznamovým zařízením připevněným ve formě batohů.

google street view

Zajímavá místa zmapována Street View

Prostředí Street View využívá i několik her. V této hře http://geoguessr.com/ máš například úkol, tipnout si na základě obrázk, kde se asi nacházíš. Nebo se můžeš zapojit do projektu LEGO staveb Chrome LEGO BUILD .

Mapy a plánování cest

Internetové mapy jsou nepostradatelným pomocníkem při plánování cest. Dokáží po zadání cílů navrhnout ideální trasu. Navíc s ohledem na to zda putujeme pěšky, na kole nebo autem. Kromě ideální trasy nabízí podrobný plán cesty a výpočet potřebného času.

mapa plánování

Jsou mapy zadarmo?

Užívání této služby je zcela bezplatné. Je částečně financováno reklamou. Ta se zobrazuje s ohledem na zobrazované místo.
mapy reklama
Server dokáže zaznamenat kliknutí na reklamu = zájem. Tento klik je pak naúčtován majiteli reklamního spotu. Cena takového kliknutí je od několika haléřů po několik desítek korun.

Cvičení

VY_32_INOVACE_373_MAPY_NA_INTERNETU
[CZ.1.07/1.4.00/21.2531]

Užitečný internet

V roce 2009 oslavil internet 40. narozeniny. Internet je obrovské zrcadlo lidské komunikace, které zásadním způsobem změnilo vývoj lidského pokolení.

pravěkKdyž člověk před před 800 000 lety ovládl oheň, tak se u něj kromě jiného začal díky bezpečí, které mu nabízel, pravidelně scházet. Sekávání s ostatními pak zahájilo revoluci ve vývoji našeho druhu. Díky předávání zkušeností a sdílení dovedností měl vývoj ve srovnání s ostatními živočišnými druhy raketový průběh.

Komunikace se stále rozvíjela, zpřesňovala a vylepšovala. Člověk se naučil myšlenky zachytávat a uchovávat. Používal nejrůznější způsoby, které se neustále vyvíjely a vyvíjí.

Píše se rok 1969

V tehdejším Československu doznívají protesty proti okupaci Československa, prezidentem státu se na 14 let stává Gustav Husák a ve Spojených Státech Amerických se poprvé podaří přenést informaci mezi počítači. Přenos informace teď čeká 30 let dlouhá cesta dalšího vývoje než se stane zcela běžnou součástí života. (Pro zajímavost: než se stal běžnou součástí papír, trvalo to přibližně 400 let)

Píše se 21. století

Ke 30. září 2009 je podle statistik www.internetworldstats.com k internetu připojený každý 4. člověk na tété planetě. Přečíst všechny informace uložené na internetu by trvalo 31000 let. (pokud bychom nad každou strávili pouhou 1 minutu).

K čemu nám to je?

Internet dává člověku především SVOBODU. Svobodu v tom, že se může vyvíjet a rozvíjet v čase, který je pro něj přístupný a dosažitelný. Není omezen cenou materiálu, otevírací dobou ani vzdáleností od poskytovatele informace.

Nabízí odpovědi na otázky, dokáže spojovat lidi se společnými zájmy, nabízí zábavu, umožňuje nám podívat se i na ta nejvzdálenější místa.

V neposlední řadě šetří životní prostředí. Jednak tím, že nahradil již několik miliónů tun papíru, jednak šetří emise, které by vznikaly při klasickém přenosu informací z místa na místo pomoci dopravních prostředků.

Svoboda je neodmyslitelnou součástí našich životů. Svobodné rozhodování může mít pozitivní i negativná vliv na myšlení, rozhodování i jednání.

I svobodě se musí člověk učit. Učí se hledat její míru, rozsah a předveším vliv svého jednání na okolí. Internet člověku pomáha učit se a poznávat své okolí rychleji. Každý den navíc připomíná, že je kolem nás spoustu lidí, kteří mají stejná práva a potřeby jako my.

Internet pomáhá

Díky internetu se do aktivního života mohou zapojit i lidi s nejrůznějšími handicapy.

VY_32_INOVACE_375_UZITECNY_INTERET
[CZ.1.07/1.4.00/21.2531]

INTERNET - ZÁPISKY

(NE)BEZPEČNÝ INTERNET

Přestože původně internet vynalézala armáda, je vymyšlený tak, aby lidem pomáhal usnadňovat komunikaci a rozhodně nikomu neubližoval.
Co jej může činit nebezpečným jsou pouze lidé a jejich jednání.

Věrohodnost informcí

Informace na internetu může publikovat prakticky každý. Proto je třeba přemýšlet o jejich důvěryhodnosti.

důvěryhodnost??

Známe přísloví napovídá, že s důvěrou jde ruku v ruce také její kontrola. Na internetu není příliš možností jak si zaručit, že je získaná informace opravdu důvěryhodná.

důvěryhodnost??

Ani skvělé grafické zpracování nemusí být známkou toho, že se jedná o kvalitní informace - tedy takové, kterým můžeme plně věřit. Další ukázka například na stránkách: Podle pravdy.

Důvěryhodné zdroje:

 • stránky škol a univerzit,
 • specializované portály - stránky, které vznikají např. jako doplňky různých odborných časpisů nebo je vytváří nějaká známá skupina lidí,
 • encyklopedie,
 • odkaz na autora informace - důkaz jeho fundovanosti.

Informace můžeme ověřit například tak, že se pokusíme porovnat s údaji od jiného autora.

Informace z e-mailu

Kromě e-mailů které cíleně dostáváme se denně setkáváme s nejrůznějšími nabídkami a reklamami. Odeslat e-mail je velmi jednoduché a mnozí míří na lidskou zvědavost a naivitu.

Přestože je rozesílání nevyžádaných e-mailů - SPAMŮ - trestné, denně do schránek míří 100 milióny podvodných nabídek a zpráv.

VY_32_INOVACE_379_SPAM_A_VIRY
[CZ.1.07/1.4.00/21.2531]

Internet a zákony

Zákon je obecně závazný právní předpis přijatý zákonodárným sborem (parlamentem). Zákony jsou zcela nadřazeny všem předpisům (vyhláškám, nařízením, dohodám). Zákony jsou podřízeny Ústavě a ústavním zákonům a jim naroveň postaveným mezinárodním smlouvám. Porušení zákonu projednává vždy policie a případně soud.

Jaký je rozdíl mezi pravidlem a zákonem?

Všude kde se společně schází lidi, vznikají nějaká pravidla nebo přímo zákony. Pravidla mají za cíl nastavit přijatelné podmínky pro zajištění srozumitelného, bezpečného a spravedlivého prostředí. Pravidla zároveň vymezují, jakým způsobem se řeší jejich porušení. Obvyklé jsou pokuty, pozastavení účasti nebo v krajním případě zcela vyhoštění účastníka a neumožnění mu se nadále zapojovat.

Zcela jistě znáš mnoho pravidel her, pravidla slušného chování nebo pravidla silničního provozu.

idnes

- Náhrada škody ve výši 734 tisíc korun

idnes

Co z toho vyplývá?

Je hezké se dělit s ostatními. Dělím se však pouze o to co mi patří.

Které zákony můžu na internetu porušit?

Další příklady porušení zákona na internetu:

VY_32_INOVACE_377_INTERNET_A_ZAKONY
[CZ.1.07/1.4.00/21.2531]

Sociální sítě

Sociální - nebo taky společenské nebo komunitní je každé místo, kde se setkávají lidé a dodržují a uznávají společná pravidla, která jsou stanovena. Lidé se setkávají proto, aby si mohli vyměňovat informace. Všichni jsme sociální tvorové. Máme přirozenou potřebu se sdružovat - patřit do nějakého společenství. Nejmenším společenstvím je rodina.

Každá komunita nebo společenství má obvykle vytyčený nějaký konkrétní společný zájem a nabízí možnost účastnit se a pochlubit se . Člověk je tvor chlubivý. Moderněji používáme raději slovo sdílný. Kromě vlastního chlubení může sociální síť sloužit jako zdroj nových informací a inspirace. Jsme zvyklí se učit od ostatních. Je to přirozené a rychlé učení nových dovedností.

Sociální sítě jsou staré jako lidstvo samo. Dodnes se dochovávají nejrůznější rituály, kterými je člověk v určitém období a po získání určitých schopností přijímán do nového společneství. Napadá tě nějaký příklad?

Nejpopulárnější internetovou sociální sítí se stala síť facebook , která vznikla v roce 2004. Jaký zde mají lidé společný zájem?

Počet uživatelů přesáhl již v roce 2012 hranici 1 000 000 000 uživatelů. Na této adrese si můžeš všechny uživatele prohlédnout :)

Populární sociální sítě

Google Plus Twitter FLICKR Bandzone Tumblr
Pinterest deviantART Youtube Foursquare Duolingo

a mnoho desítek dalších...

social landscape

Slovníček

anglicky česky
discuss diskuze
livecast živé vysílání
livestream živý přenos
MMO Massively multiplayer online game
on-line hra s podporou pro masivní počet hráčů
networks sítě
publish zveřejňování
share sdílení
virtual worlds virtuální (neskutečné) světy

K zamyšlení

 • Přemýšlel(a) jsi někdy o důvodu, proč jsi členem nějaké komunity?
 • Virtuální setkávání s lidmi má svá specifika. Zkus pojmenovat 2 pozitivní a 2 negativní.
 • Pokus se najít společný záměr každé ze sociálních sítí uvedené zde v příkladu.
 • Napadá tě další příklad sociálních sítí, které přirozeně fungují mezi lidmi?
 • Existovaly sociální sítě před internetem?

Tady něco nehraje!

ukázka z blogu

VY_32_INOVACE_378_SOCIALNI_SITE
[CZ.1.07/1.4.00/21.2531]

Služby na internetu

CLOUD computing


VY_32_INOVACE_371_SLUZBY_NA_INTERNETU
[CZ.1.07/1.4.00/21.2531]

Pamatuj:

Čerpáš–li informace z internetu,
vždy uváděj zdroj.

Informace má obvykle svého autora - majitele. Uvedením zdroje respektuješ autorské právo. Navíc v případě, že by byla informace mylná, nestáváš se tím, kdo uvádí ostatní v omyl.

Zajímavosti na závěr

Zdaleka ne všechny sociální sítí na internetu

sociální sítě - loga

toplist