Programování

Počítačový program je návod pro počítač jak se má chovat a co má dělat. Psaní programu je tedy vytváření pokynů a povelů, kterými se má počítač řídit v určité situaci.

Počítačové programy se píší v počítačových jazycích. Těch je mnoho. Některé se používají více, některé méně. Mají jedno společné. Počítač se jimi může řídit a měnit podle nich chování.

Jakkoliv je program složitý, rozsáhlý nebo mocný, vzniká v nějakém textovém editoru. Příkazy zapsané formou textu skládající se ze specifických příkazů se pak předkládají počítači domluveným způsobem.

Programování nebo kódování?

Pokud napíšeme příkazy tak, že je postupně počítač vykonává tak jak jdou za sebou, mluvíme spíše o kódování (html, css). Složitější programovací jazyky ale umožňují napsat příkazy tak, aby se opakovaly, vracely a nebo různě přeskakovaly podle stanovených podmínek. Pak mluvíme o programování (ostatní).

Začínáme - CODE.ORG

Ti nejlepší ve svém oboru věnovali čas a prostředky, aby vytvořili toto jedinečné výukové prostředí. KAŽDÝ zde může získat základní dovednosti a představy o tom, co znamená vytvořit počítačový program.

code.org

Na naší škole umožňujeme kódovat všem. Ti pilnější se zvládnou propracovat až k Certifikátu.

Odkazy do kurzů tříd IT ZŠ Bezdrevská

5.6.7.8.9.

TINKERCAD

Odkaz do sekce třídy (p.uč. Kop.)

MICRO:BIT

Programování není jenom pro kluky!

Kódování pro internetové stránky

W3 SCHOOLS

Speciální rodinu programovacích a kódovacích jazyků tvoří ty určené pro internet . Organizace W3 Schools nabízí přehledné on-line kurzy těchto kódovacích + programovacích jazyků. Pomocí nich vznikají webové stránky a nejrůznější programy určené pro internetové prohlížeče. Kromě přehledné nápovědy si můžeš vše rovnou vyzkoušet!

CODEPEN

Na CODE PEN můžeš zkoumat programy ostatních a vytvářet vlastní kódy a pokusy. Výhodou je, že propojuje vše dohromady. Opět on-line, bez nutnosti instalace.

code pen

100+ programovacích jazyků

Chceš si vyzkoušet prakticky kterýkoliv programovací jazyk, bez nutnosti instalace?

coding ground

Kdo mě naučí programovat?

Nikdo. Programování je podobná dovednost jako čtení nebo počítání. Skvěle číst se naučí pouze ten, kdo přečte dostatečný počet knížek tak jako počítat ten, kdo napočítá velké množství příkladů. Programátorem se člověk stane když napíše mnoho desítek tisíc řádků příkazů a udělá mnoho chyb, ze kterých se poučí.

On-line kurzy

Na internetu existuje mnoho skvělých návodů, rad a kurzů pro začátečníky i pokročilé. Kurzy ti umožní se postupně rozvíjet a pokračovat vlastním tempem.

toplist