Po stopách koněspřežky

Po stopách koněspřežky se v měsíci říjnu vydali žáci 5. ročníku v rámci projektu „Znáš své město?“. Program s průvodkyní si objednali v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Málokdo ví, že jde o vůbec nejstarší koněspřežnou železnici nejen v Čechách, ale i v celé Evropě.

Pomocí pracovního listu žáci vystopovali příběh koněspřežní železnice. Cesta začala u Nisslova domu a vedla přes Solnici až k nově otevřenému Muzeu koněspřežky. Je to strážní domek, který je i přes dílčí stavební úpravy autentickou stavbou. V současné době je zde expozice, která popisuje historii a současnost těchto strážních domků. Žáci se přímo na místě dozvěděli o nelehkém životě drážních strážníků a o způsobu dopravy a cestování koněspřežní železnicí.

Prohlídka i milý a zasvěcený výklad průvodkyně paní Mgr. Jitky Peškové, přizpůsobený věku žáků, trval cca hodinu a půl. Po návratu do školy žáci znalosti a dojmy zpracovali písemně a výtvarně. Tento den žáky obohatil o vědomosti a nezapomenutelné zážitky.

školní zpravodaj / 4.lis 2014 K. Uhlířová

Veřejný profil zadavatele | MŠMT | RVP | 19.4.2024