Projekt „Pohyb a výživa“ se rozhýbal!

„Tady něco chybí?“ tak mohla zaznít otázka žáků nebo rodičů při vstupu do vestibulu školy, ve kterém již není automat na „zákeřné kostky“. Nevíte, co jsou zákeřné kostky? Tak to vám vysvětlí každý žáček prvního stupně. Jednoduše je to jedna porce jídla, která z pestré potravinové pyramidy vytlačí tu krásnou barevnou kostičku ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, pečiva, těstovin, luštěnin, rýže nebo masa. Ale děti už vědí, že jedna „zákeřná kostka“ denně vůbec nevadí, když se budou o jednu porci pohybu denně hýbat více. A to není pro děti přeci žádný problém!

K radosti z pohybu a k jedné porci pohybu mohly přispět i odpočinkové zóny na chodbách 1. stupně, vybavené prolézacím tunelem, chůdami, basketbalovým košem, hopsacími míči, pěnovými kostkami, balanční úsečí či házecími síťkami. Jenom škoda, že škola není nafukovací, protože zájem je veliký a třídy se musí prostřídat. Ale to ještě není všechno. Každý čtvrtek si mohou děti pochutnat na jedné z pěti denních porcí ovoce a zeleniny, které dostávají zdarma z projektu Ovoce do škol. A nezapomenou si poměřit, zda ovoce odpovídá jejich sevřené pěstičce, jedné dávce ovoce a zeleniny denně.

Školní jídelna, která „ v tom jede s námi“, si nás pěkně rozmazluje chutnými a zároveň zdravými novinkami. V jídelníčku se objevují častěji na různé způsoby připravené ryby, polévky jsou více obohaceny luštěninami, kroupami či bulgurem (nalámaná celozrnná pšenice). Jako dezert je častěji podáváno ovoce, salát nebo vždy výborně ochucený jogurt či tvaroh. Jen tak dál! Rádi se necháme překvapovat a hýčkat.

Změn, které projekt Pohyb a výživa přinesl, je ještě více. Ty se už odehrávají za dveřmi jednotlivých tříd. Třídní učitelky zařazují do vyučování přípravné, kompenzační nebo relaxační tělovýchovné chvilky, v různých předmětech realizují učení v pohybu, přenášejí výuku mimo školní lavice do terénu a propojují obsah učiva různých předmětů v jeden tematický výukový celek. Pro osvojení znalostí o pohybu a výživě využívají projektové pracovní sešity s pyramidami pohybu a výživy, se zajímavými úkoly, křížovkami, luštěnkami nebo skládankou pyramidy. Ani školní družina nezůstává pozadu. O tom, že nezbytnou součástí programu ŠD je pohybová aktivita, a to spontánní, částečně řízená či zcela řízená není pochyb. Důkazem toho jsou odpolední pravidelné pohybové aktivity dětí mimo třídu, výšlap na Černou věž, sportovní odpoledne nebo ranní tělovýchovné chvilky. V oblasti výživy si děti připravily odpolední zdravou svačinku, která po aktivním pohybu přijde k chuti.

Je konec října, jsme na začátku projektu a čeká nás ještě hodně práce. Ale pokud se nám bude dařit plnit základní podmínky pohybového a výživového režimu žáků, určitě si budeme moci udělit na konci školního roku označení VIP škola a VIP školáci.

školní zpravodaj / 3.lis 2014 P. Němeček

Veřejný profil zadavatele | MŠMT | RVP | 25.4.2024