Projektový den ENVITECH – Hvězdárna na Kleti

Ve středu 24.9. se vybraní žáci z 6 - 9. ročníků zúčastnili v rámci projektu ENVITECH výletu na Kleť, který byl spojený s prohlídkou hvězdárny na Kleti. Počasí nám přálo a po aktivním hodinovém výstupu byla pro žáky připravena přírodovědná přednáška, zaměřená na popis a výsledky práce vědeckých pracovníků právě v observatoři na Kleti (pobočka Hvězdárny a planetária ČB). Žáci se seznámili se způsoby pozorování malých objektů ve Sluneční soustavě, které se uskutečňují pomocí dvojice dalekohledů – čočkový a zrcadlový. Přednáška byla doplněna fotodokumentací z významných pozorování a výprav pracovníků, zájem žáků vzbudila i možnost potěžkat si skutečný meteorit o váze 70kg. Na závěr se žáci podívali nepřímo na Slunce, přes zmíněný čočkový dalekohled. Výlet byl zakončený cestou dolů lanovou dráhou.

envitech na Kleti

školní zpravodaj / 2.říj 2014 V. Marek