Projektový den ENVITECH

Ve středu 18. června začal u nás ve škole třídenní projekt ENVITECH zaměřený na přírodní vědy. Projektu se zúčastnily všechny ročníky na druhém stupni.

Projekt ENVITECH kromě jiného přinesl do školy několik desítek zajímavých pokusů a ukázek možností měřících přístrojů všeho, co si kdo mohl nebo neuměl doposud představit. Celá akce se nesla v duchu přesvědč se sám. Proto si každý z účastníků odnáší svou vlastní zkušenost.

Co všechno jsme prověřili?

Následující den jsme se při fyzice pokusili dát dohromady co nejvíce zjištěných poznatků. Žáci vlastními slovy:

• Do dusíku můžeme strčit ruku ale jen na chvíli.
  • Teploměr měřil od 30 °C do -80 °C.
  • Dusík měl teplotu -180 °C
  • Při měření dB jsme naměřili nejvíce 141,9 dB.
  • Stiskem dlani dokážu vyvinout sílu 270 N.
  • Termokamera naměřila že nejteplejsí místo na těle je nos.
  • Termokamera naměřila že nejstudenější místo na těle je ušní boltec.
  • Při pokusu jablka s tekutým dusíkem jsme zjistili že když položíme jablko do tekutého dusíku tak jablko ztvrdne,zmrzne a vyschne a když s ním hodíme o zem tak se rozletí na kousíčky.
  • Při pokusu nemrznoucí kapaliny s tekutým dusíkem jsme zjistili že když spojíme určité množství tak nám nemrznouci směs zmrzne.
  • Také jsme si zkusili použít filmový trik a to tak že jsme na nádobu vylili horkou vodu a tekutý dusík tak nám vznikla pára (mlha).
  • Když se dá guma do dusíku, po vyndání se dá rozbít (např. kladivem).
  • Když jsme dali pet láhev do dusíku, poté co jsme ji vyndali se zdeformovala.
  • Hustota vody je 997,04 kg/m3.
  • Když smícháme horkou vodu s jarem a s dusíkem vznikne pěna.
  • Když vylejeme dusík třeba v létě na zem nezůstane na zemi ani kapka.
  • Když se budu potápět v lihu bude na mě působit menší hydrostatický tlak než ve vodě.
  • Zjistila jsem, že když mluvím normálně mam okolo 50 dB.
  • 15 litrů kapalného dusíku stojí 1500-3000 Kč.
  • Voda se v naší nadmořské výšce vaří při 98,6 °C.
  • Osvětlení v místnosti se měří pomocí jednotky lux.
  • Ve stejné hloubce ve vodě je větší tlak než v lihu.
  • Někteří spolužáci dokáží řvát 110 dB.
  • Dá se měřit síla osvětlení.
  • Sáhla jsem si do tekutého dusíku a zjistila že není mokrej a že mě dokáže po nějaké době popálit.
  • Pomocí spirometru vím že mám středně velkou kapacitu plic.
  • Při zahřívání vody v zkumavce, záleží na místě měření, čím dál od zdroje tepla, tím menší teplota.
  • Teplotu lze měřit zařízením - termokamerou, které měří teplotu laserem.
  • Černá barva odráží podstaně hůře, než bílá.
  • Hlasitost zvuku se měří v decibelech.
  • Spirometrem lze měřit kapacitu plic.
  • Síla se měří v Newtonech, dokážu vyvinout sílu v pravé pěsti až 315 N.
  • Na dně oceánu by se voda vařila dříve než zde.
  • Po změření termokamerou má mé tělo teplotu 32 °C.
  • Tekutý dusík je kapalina, která se neustále vypařuje, po vylití se v okamžiku přemění na pevnou látku, která se poté také hned odpaří.
  • Když ohříváme vodu zezdola bude mít větší telpotu než když ji ohříváme nahoře.

Envitech a přírodopisné pozorovnání

V učebně přírodopisu nám čtyřčlenný tým vedený Petrem Kohoutem připravil „přírodovědeckou laboratoř“ plnou elektrických mikroskopů, mikroskopů s digitálními obrazovkami a stereomikroskopy. Jeden mikroskop byl ještě napojen na kameru s notebookem. Nejprve se žáci seznámili se všemi přístroji a jejich součástmi. Poté dostali sadu trvalých preparátů, které pozorovali. Následovala příprava vlastních preparátů a jejich pozorování. Měli jsme možnost pozorovat různá rostlinná pletiva, škrobová zrna z brambor, buňky obsažené v hrušce apod. Další pozorování bylo zaměřeno na živočichy žijící v našich rybnících – buchanky, perloočky, vířníci. Velmi zajímavá byla také tvorba preparátu s laktobacily, které jsou obsažené v mléčných výrobcích. Posledním pokusem byla papírová chromatografie s rostlinnými barvivy. Všechna pozorování byla doprovázena výkladem, nákresy a prezentacemi.

Celému týmu děkujeme za krásné tři dny, ze kterých si odnášíme spoustu zážitků a zkušeností.

Pokusy s dusíkem a měření v laboratoři

Tento obsah je v rekonstrukci...

školní zpravodaj / 18.čer 2014

Veřejný profil zadavatele | MŠMT | RVP | 19.4.2024