Malá energetická akademie

V letošním školním roce se třída IV. C naší školy již podruhé zúčastnila Malé energetické akademie. Naše škola se pyšní titulem “Ekoškola“ a proto jsme se rádi opět zapojili do soutěže, kde hlavním tématem je energie a její zdroje (hlavně ty obnovitelné). Soutěž měla opět 5 kol a pracovali jsme na ní celý školní rok. Například jsme měli zjistit, jak funguje větrná elektrárna, vyráběli jsme ve škole větrníky. Dále jsme se seznámili s elektrickými obvody a protože toto učivo jsme ještě ve škole neprobírali, naučili jsme se zase něco nového, když jsme pomocí elektrostavebnic zkoušeli zapojit jednoduché obvody. Velmi těžký úkol byl se solární energií, ale i v tomto kole jsme získali první místo. Zkoumali jsme, jak fungují malé solární panely, které mají lidé např. na chalupách a kolik energie zdarma dokážou vyrobit. Poslední úkol nás velmi bavil, zkoušeli jsme sestrojit různé vodní mlýny, tak aby fungovaly. Využili jsme pochopitelně opět odpadní materiál, např. PET lahve a radovali se, když naše mlýnky voda skutečně roztočila. Vše jsme natočili a video odeslali do soutěžě. K tomu jsme na internetu i při výletech zjišťovali informace o vodních mlýnech v našem okolí. Úkoly nebyly snadné, ale odměnou nám byla v kažém kole zajímavá akce a také cena pro každého z nás. Měli jsme karneval, navštívili Objevárium, Techmánii, vyzkoušeli jsme i Hopsárium a na závěr jsme se sešli na Bambiriádě, kde naše třída, která soutěžila pod jménem „Bezdreváci“, získala první místo. Vyhráli jsme úžasné batohy a ještě hry, které využijeme ve výuce.

mea 2012

školní zpravodaj / 8.čer 2012 Za „Bezdreváky“ J. Hrdinová, tř.učitelka