2. a 3. místo v projektu Příběhy našich sousedů

Naše škola se zapojila do vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů, který pořádá nezisková organizace Post Bellum pro žáky 2. stupně základních škol a víceletých gymnázií. V září jsme vytvořili celkem čtyři týmy, jejichž součástí se stali žáci 7., 8. a 9. ročníků.

Každý tým pak navštívil pamětníka, tedy člověka se zajímavým životním příběhem, který byl ochoten o svém životě vyprávět. Žáci si pamětníkovo vyprávění nahráli na diktafon a později s ním v průběhu následujícího půl roku dále pracovali. Některé týmy si vyzkoušely roli rozhlasových hlasatelů a absolvovaly nahrávaní v Českém rozhlase. Členové jiného týmu se zase stali televizními dokumentaristy a vytvořili o pamětníkovi krátké video.

První tým ve složení Magdaléna Drastíková, Klára Chromá, Nela Korndörferová, Adam Kostohryz a Veronika Zemanová se pod vedením paní učitelky Kláry Dvořákové zabýval příběhem pana Radana Běhouna, který byl v roce 1989 jedním z hlavních aktérů sametové revoluce v Českých Budějovicích. Výsledek jejich práce si můžete prohlédnout zde.

Druhý tým ve složení Vendula Hrušková, Nikola Kališová, Marek Mráz, Martin Novotný, Michal Pěla a Anna Stránská se rozhodl pod vedením paní učitelky Jarmily Hubené zpracovat životní osudy pana Bedřicha Borška, který dětem například velmi poutavě vyprávěl o bombardování Českých Budějovic za druhé světové války. Výsledek jejich práce si můžete prohlédnout zde.

Paní učitelka Jarmila Hubená měla na starosti také třetí tým ve složení Klára Doležalová, Michael Holub, Jan Janoštík, Daniel Kolek, Petr Werner a Daniel Witzenleiter. Tito žáci se setkali s gymnaziálním pedagogem Karlem Lippmannem, který byl spolužákem Jana Palacha a ve svém vyprávění se nejvíce věnoval právě období okupace sovětskými vojsky a normalizaci. Výsledek jejich práce si můžete prohlédnout zde.

Čtvrtý tým ve složení Veronika Černá, Lucie Erhartová, Nikol Korčáková, Eliška Matyášová a Kristýna Tichá vedla paní učitelka Jana Říhová. Děvčata zpracovala životní příběh pana Václava Kulhánka, muže který se ve čtrnácti letech rozhodl, že se stane knězem, ale nakonec se mu to kvůli totalitní režimu splnilo až ve čtyřiceti třech letech. Video a další výstupy žákyň si můžete prohlédnout zde.

Celý projekt byl zakončen ceremoniálem, který se uskutečnil 26. 3. 2019 v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Na této události se sešli žáci všech čtrnácti týmů, které se do projektu v Českých Budějovicích zapojily, jejich čtrnáct pamětníků, učitelé, kteří žáky během uplynulého půl roku metodicky vedli, rodiče žáků a také zástupci města a organizace Post Bellum. Každý tým dostal prostor na jevišti divadla, aby mohl představit poutavý příběh svého pamětníka. Nakonec odborná porota vybrala tři týmy, jejichž projekty považovala za nejzdařilejší. Je nám velkou ctí, že 2 z těchto týmů byly tvořeny právě žáky z naší základní školy.

Na 2. místě se umísil tým ve složení Magdaléna Drastíková, Klára Chromá, Nela Korndörferová, Adam Kostohryz a Veronika Zemanová pod vedením paní učitelky Dvořákové.

Na 3. místě se umístil tým ve složení Vendula Hrušková, Nikola Kališová, Marek Mráz, Martin Novotný, Michal Pěla a Anna Stránská pod vedením paní učitelky Hubené. Těmto žákům gratulujeme k jejich úspěchu.

Velké poděkování za vzornou reprezentaci školy ale patří i všem ostatním žákům, kteří se do projektu zapojili. Hodno obdivu je především jejich vystoupení na jevišti v Jihočeském divadle, kde vše před plným hledištěm perfektně zvládli, přestože museli čelit technickým problémům.

2637184905

školní zpravodaj / 29.bře 2019 Předmětová komise D/OV

Školní zpravodaj

ZŠ a ZUŠ Bezdrevská 3, České Budějovice, Česká republika - CZECHIA, EUROPE

Telefon: +420 385 524 203, e-mail: zs@zsvltava.cz, IČ: 00666131 | GPS: 48.9925042N, 14.4520092E

Veřejný profil zadavatele | MŠMT | RVP | 24.4.2024