Návštěva ŠD ve vědeckotechnickém parku

Během měsíce října navštívila školní družina laboratoře JVTP, kde se uskutečnily projektové dny pro naše žáky. Laboratoře navštívili starší žáci ze školní družiny. Bylo pro ně připraveno několik pracovišť, ve kterých se na chvilku změnili na malé badatele. Veškeré „vědecké bádání“ bylo přizpůsobeno k věku žáků.

Na pracoviště mikroskopových technik se žáci seznámili s mikroskopovou technikou, kde si pomocí trvalých preparátů osvojili práci s mikroskopem a pozorovali živočišné a rostlinné buňky. Žákům byla vysvětlena příprava vlastního preparátu a jeho správné pozorování pod mikroskopovou technikou, lupou, či zvětšovacím sklem.

Další pracoviště buněčných technik umožnilo žákům proniknout do tajů přírody. Zde si vyzkoušeli naočkování řasových buněk na živné půdy obsažené v petriho mističkách, které si odnesli domů. Následovalo pracoviště zaměřené na rostlinná pletiva a aktivita věnovaná důkazu obsahu barviv v rostlinách, kde žáci pomocí třecích misek rozmělnili rostlinný materiál a následně sledovali separaci zeleného a žlutého barviva přeneseného na chromatografický papír.

V laboratoři optických technik měli žáci možnost pozorovat různé materiály, sledovat struktury listů, kamenů, korýše a následně pozorovat vlastní otisk prstu (daktyloskopie) a stát se tak kriminalistou.

Pracoviště 3D tisku pak ukázalo žákům možnost využití této speciální metody, kde se pomocí procesu postupného nanášení materiálu vytváří fyzický model nějaké součástky, prototypu výrobku nebo trojrozměrného obrázku. Žáci tak viděli 3D tiskárnu přímo při práci ve které vznikal výrobek.

Žáci slyšeli řadu zajímavých a poučných informací a hlavně si měli možnost všechno vyzkoušet. Tato akce byla zdařilá a zajímavá.

školní zpravodaj / 10.lis 2015

Veřejný profil zadavatele | MŠMT | RVP | 28.3.2024