4.C na návštěvě v ateliéru

Galerie současného umění - návštěva výstavy a tvorba v ateliéru

Dne 7. 2. 2020 se 4.C vydala v rámci VV na výstavu místního umělce pana Romana Brichcína. "Brichcín je znám jako „bytostný“ malíř. S typickou pastózností a zemitostí, expresí, citem pro barvu. Plochu jeho pláten lze nahlížet jako pomyslná pole vynořování a zapadání, něco se ztrácí, druhé zjevuje, rozpad střídá zrození. Poměrně častým jevem v jeho obrazech je krom všech zmiňovaných charakteristik rovněž přítomnost kresby. Autor díky ní vnáší do daného obrazu další rozličné významové roviny a zároveň tím odkrývá velice silnou a nosnou stránku, kterou mu právě kresba skýtá".

Nejprve jsme se vydali nasát atmosféru do výstavy. Bavili jsme se o pocitech, barvách, jakou barvu bychom asi dali radosti, smutku… neshodli jsme se na jediné barvě, protože každý vnímáme trochu jinak, ne vždy má naše emoce stejnou sílu. Dále jsme pozorovali figury v kresbách pana umělce a za pomoci barev jsme k vybranému obrazu vymýšleli příběh a název, který nám nakonec paní lektorka prozradila i s příběhem, který k onomu obrazu autor má.

Po prohlídce výstavy jsme se vydali do ateliéru, kde na žáky čekal první úkol. Do kopie s figurou od pana Brichcína měli zanést své pocitové barvy, které by příběhu dali. Během tvorby byl žákům čten příběh "Smutek má barvu béžovou", z knihy Smutek utek. Dalším úkolem, který následoval, bylo dotvoření obrázku a zanesení vlastního příběhu na základě jednoho předkresleného obrázku. Žáky návštěva výstavy zaujala, samotné tvoření je bavilo, a tak jsme si z dílny v ateliéru odnesli pěkné obrázky.

školní zpravodaj / 3.bře 2020 M. Hanzalová

Školní zpravodaj 1. stupeň